Výhled na město Štramberk ze skály Rudý

Výlet ve Štramberku – 6 km

Štramberská Trúba, skála Rudý, rozhledna Bílá hora, Váňův kámen, stará Kamenárka a Botanická zahrada. Vyrazte s námi na 6 km dlouhý výlet po Štramberku. Cesta Vám zabere příjemné 3 hodiny, tedy pokud se budete všemi skvosty kochat alespoň tak dlouho jako my.

 

Trasa ke stažení zde: https://mapy.cz/s/kehemomugo.

 

Vyrážíme na Trúbu z Hotelu Gong

 

Štramberská Trúba, pohled z horního nádvoří

Štramberská Trúba, pohled z horního nádvoří

Velký okruh Štramberkem začíná u našeho Hotelu Gong, podél kterého vedou dvě turistické trasy – modrá a žlutá. Prvním cílem našeho výletu je hrad ze 13. století, který nese název Štramberská Trúba, a od Gongu je vzdálen asi 700 metrů. Před hotelem se tedy dáme doleva a po modré a žluté směřujeme nahoru na náměstí. Během cesty na nás čeká řada lákadel, protože na každém rohu jsou provoněné prodejny perníkových Štramberských uší a nechybí ani útulné kavárny nebo obchůdky se suvenýry. Jakmile dojdeme na náměstí, v jeho levém rohu začínají schody, po kterých vystoupáme až k dolnímu nádvoří hradu. Zde se nám otevře úžasný výhled na městečko Štramberk a mimo jiné můžeme vidět také náš hotel. Odtud pak směřujeme na horní nádvoří, kde si lze zakoupit lístek nahoru na Trúbu, která byla na začátku 20. století přebudována na rozhlednu. Právě zde, na hradním nádvoří, je poslední možnost občerstvení a to v Chatě Dr. Hrstky, zbytek cesty vede totiž převážně lesem.

 

Druhou zastávkou je nejromantičtější vyhlídka ve Štramberku

 

Romantická vyhlídka na Štramberskou Trúbu

Romantická vyhlídka na Štramberskou Trúbu

Až se dostatečně pokocháme krásami gotického hradu, pokračujeme znovu po modré a žluté značce kolem Trúby na druhou zastávku, kterou je skála Rudý a nedaleké vyhlídkové místo na Štramberk. Projdeme hradní bránou, až dojdeme k rozcestníku Štramberk – pod Bílou horou a zde se dáme doprava. Po zhruba 100 metrech končí betonová cesta a před sebou vidíme podél plůtku vyšlapanou stezku. Vydáme se po ní, stále směrem vzhůru a za malou chvíli se před námi objeví skalní útvar Rudý a spolu s ním krásný výhled na Štramberk. Abychom se dostali na kouzelné vyhlídkové místo, musíme pokračovat ještě kousek výš, kde je za keřem ukrytá romantická lávka přímo vybízející k focení.

 

A teď si vyšlápneme na rozhlednu Bíla hora

 

Třetím cílem naší cesty je rozhledna na Bílé hoře, která leží mezi Štramberkem a sousedící Kopřivnicí. Abychom se nemuseli z vyhlídkového místa vracet zpátky, dáme se za romantickou lávkou doleva po lesní cestě. Za pár minut se napojíme směrem doprava na modrou trasu a ta nás zhruba po kilometrovém šlapání do kopce dovede k rozcestníku s názvem Bílá hora. Zde se dáme znovu doprava a asi po 100 metrech dojdeme k rozhledně, ze které je výhled na průmyslovou Kopřivnici a v dáli tyčící se Beskydy. Rozhledna je na Bílé hoře v provozu už od roku 2000, což bohužel znamená, že okolní stromy značně vyrostly a náš Štramberk není možné vůbec vidět. Přesto výstup stojí rozhodně za to.

 

Skála Váňův kámen jen co by kamenem dohodil

 

Skalní věž Váňův kámen v Kopřivnici

Skalní věž Váňův kámen v sousední Kopřivnici

Poté, co sestoupíme z rozhledny, pokračujeme po betonové cestě s modrým značením stále dolů. Za 500 metrů se napojíme na lesní cestu, ze které po chvilce zahneme doleva na úzkou pěšinu, která je také značena modře. Čtvrtým místem, ke kterému dojdeme je skalní věž Váňův kámen v Kopřivnici. Tato skála má trojúhelníkový tvar, je vysoká zhruba 20 metrů a dnes se využívá jako cvičná horolezecká stěna, na které je vyznačeno 22 lezeckých tras různé obtížnosti. Když budete mít štěstí, potkáte stejně jako my trénující horolezce. U Váňova kamene se nachází také posezení s ohništěm, je to tedy vhodné místo k malému odpočinku a svačině.

 

Další dechberoucí vyhlídka nás čeká v lomu stará Kamenárka

 

Abychom se co nejrychleji dostali k posledním dvěma cílům našeho výletu, musíme se vrátit od Váňova kamene asi 250 metrů zpátky nahoru po modře značené pěšině, dokud nedojdeme k větší lesní cestě. Zde se dáme doleva a po dalších 400 metrech dojdeme na rozcestí s lavičkou a velkou lípou. Zahneme vlevo a když vyjdeme asi 30-ti metrový svah, otevře se nám úžasný pohled na starou Kamenárku, což je bývalý lom, kde se již od středověku těžil vápenec. Jedná se také o jedinou lokalitu v České republice, kde se vyskytuje kriticky ohrožený motýl Jasoň červenooký, my jsme ho bohužel ještě neviděli, ale rozhodně mějte oči na stopkách.

 

Závěrečná oáza klidu v Botanické zahradě

 

Jezírko s lekníny v Botanické zahradě a arboretu Štramberk

Jezírko v Botanické zahradě Štramberk

Poslední místo, na které se společně vydáme je Botanická zahrada a arboretum. Ze spodní části Kamenárky se dáme doleva po zeleně značené, převážně betonové cestě a po 700 metrech dojdeme ke vstupní bráně do zahrady, kde je k vidění nepřeberné množství vzácných rostlin a živočichů. Ráz krajiny je podobný jako u Kamenárky, protože se zde dříve rovněž těžil vápenec. V zadní části zahrady se nachází také několik jezírek s lekníny, které zrovna v srpnu nádherně kvetou. Na celém území arboreta i Kamenárky je možné nalézt kamínky se zkamenělinami, což je mimochodem dobrý způsob k zabavení Vašich ratolestí. Vstupné do zahrady je dobrovolné a čas pobytu neomezený.

 

Všechny cesty nakonec vedou do Gongu

 

Cesta zpět k Hotelu Gong vede asi kilometr po zeleně značené betonové silnici. Při východu z Botanické zahrady se dáme doprava, na první křižovatce opět doprava a poté pořád rovně. Míjíme několik krásných roubenek a brzy se dostaneme na hlavní vozovku, u které náš hotel leží. Pokud se chcete po dlouhé a náročné cestě odměnit, určitě se stavte v cukrárně U Hezounů, právě tady na Vás totiž čekají ty nejlepší Štramberské uši v celém Štramberku.

Hotel Gong ve Štramberku hodnocení