The view of Štramberk from the Šipka Cave in National Park

Výlet ve Štramberku – 2 km

Jeskyně Šipka, Bezručova vyhlídka se zvoničkou, vyhlídka na horu Kotouč, Jurova jeskyně a řada památníků, soch a bust, které připomínají velikány české historie. To vše uvidíte na hodinovém výletu v Národním sadu, který se nachází jen pár metrů od našeho Hotelu Gong.

 

Trasa ke stažení zde: https://mapy.cz/s/fegacuhema.

 

Stačí pár kroků z Hotelu Gong a jsme v Národním sadu

 

Vstupní brána do Národního sadu ve Štramberku

Vstupní brána do Národního sadu ve Štramberku

Malý okruh Štramberkem začíná před naším Hotelem Gong, podél kterého vedou dvě turistické trasy – modrá a žlutá. Cílem naší cesty je Národní sad, kam nás obě značky zavedou, stačí se dát od hotelu směrem doprava a zhruba po 100 metrech opět doprava. Před sebou vidíme krásný vstup do Národního sadu, kterým nás nyní bude provázet zelené a červené značení. Po něm také směrem doprava vystoupáme k naší první zastávce, kterou je jeskyně Šipka vzdálená asi 300 metrů od vstupu do sadu.

 

První zastávkou je legendární jeskyně Šipka

 

Jeskyně šipka v Národním sadu, Štramberk

Jeskyně šipka v Národním sadu, Štramberk

Jeskyně Šipka je významnou štramberskou památkou zejména kvůli nálezu Karla Mašky, který v ní objevil kus spodní čelisti neandrtálského dítěte, což potvrzuje, že jeskyni obývali lidé už před více než 32 000 lety. V jeskyni byly nalezeny také pozůstatky asi 130 druhů zvířat, kdysi zde hledali útočiště třeba mamuti nebo jeskynní lvi a medvědi. Právě tyto archeologické nálezy činí jeskyni Šipka nejznámějším krasovým útvarem štramberského krasu.

 

Zazvoňte si pro štěstí ve zvoničce na vyhlídce Petra Bezruče

 

Druhé krátké zastavení naší procházky je vzdáleno jen pár desítek metrů od jeskyně. Vyjdeme schody, dáme se doprava, a po chvíli se nám otevře nádherná vyhlídka na celý Štramberk, která nese jméno po moravském básníkovi Petru Bezručovi. U vyhlídky se nachází také funkční zvonička.

 

Vzhůru na další vyhlídku, tentokrát na kopec Kotouč

 

Socha sv. Václava v Národním sadu Štramberk

Socha sv. Václava v Národním sadu

Od zvoničky se otočíme zpátky a pokračujeme po zelené a červené značce směrem nahoru k vyhlídce na Kotouč, která se nachází asi 300 metrů od zvoničky. Po cestě míjíme mohylu Svatého kříže, bustu skladatele a rodáka z Hukvald Leoše Janáčka a sochu českého knížete sv. Václava. Jakmile dojdeme na vyhlídkové místo, vidíme horu Kotouč, která je vysoká 511 m. Od konce 19. století se na Kotouči těží vápenec a svého času se dokonce jednalo o jeden z nejdůležitějších lomů v Rakousku-Uhersku, proto je dnes kopec v podstatě z poloviny useknutý. Na vyhlídce se také nachází busta Bedřicha Smetany, což byl český skladatel a rodák z Litomyšle.

 

A teď nás čeká nejúchvatnější výhled celého výletu

 

Vstup do lomu Kotouč ve Štramberku

Vstup do kamenolomu Kotouč Štramberk

Z vyhlídky pokračujeme lesem po značení směrem dolů, dokud se před námi neobjeví otevřená vrátka s nápisy POZOR LOM a VSTUP ZAKÁZÁN. Ačkoliv nápisy vypadají poněkud výstražně, pokud nemáte strach z výšek, můžete vstoupit a podívat se na samotný lom Kotouč. Ten pohled je úchvatný (koukněte do naší galerie), nicméně vstup je samozřejmě pouze na vlastní nebezpečí. Kotouč Štramberk je výrobní závod společnosti Cemix, která zde vyrábí kusový a mletý vápenec, vápno nebo strusku.

 

Jeskyni #2 si nemůžeme nechat ujít

 

Skalní útvar Jurův kámen v Národním sadu, Štramberk

Skalní útvar Jurův kámen v Národním sadu, Štramberk

Pomalu se blížíme k naší poslední zastávce a tou je Jurova jeskyně. Po vyhlídkách na Kotouč se znovu napojíme na červenou a zelenou značku a pokračujeme z kopce dolů širokou lesní cestou. Asi za 200 metrů vidíme po pravé straně skalní útvar s názvem Jurův kámen, ze kterého také vzniká Jurova jeskyně. K té musíme z cesty odbočit směrem doprava do strmého svahu, výšlap se však vyplatí dvojnásob, protože se pod jeskyní nachází ještě busta českého historika a politika Františka Palackého.

 

Příjemnou procházkou zpátky až k nám na Gong

 

Jakmile se vrátíme zpět na lesní cestu, pokračujeme směrem dolů po červené a zelené trase. Míjíme bustu spisovatele Aloise Jiráska, pamětní desku legionáře Jana Čapka, památník vojevůdce Jana Žižky z Trocnova a u busty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se dáme tentokrát doleva, abychom si výlet prodloužili po pěkné lesní cestě. Držíme se zeleného značení, které po 350 metrech v místě zvaném Plaňava přejde opět v červenou trasu. Ta nás za 500 metrů dovede ke známé vstupní bráně do Národního sadu, od které je to zpět na Hotel Gong už jen pár kroků.

Hotel Gong ve Štramberku hodnocení